Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
    sekretariat@agroeko.com.pl             666 338 204  
13 Maj

 

Szanowni Państwo,

informujemy, że termin składania Rocznego Planu Produkcji na rok 2024 dla producentów ekologicznych został przedłużony do dnia 31 maja br.

Ponadto Roczny Plan Produkcji wystarczy wysłać do jednostki wyłącznie na maila: rppTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., nie ma potrzeby wysyłania Pocztą/ kurierem.

Dodatkowo informujemy, iż zamiast Rocznego Planu Produkcji można przesłać do jednostki Wniosek o przyznanie płatności na rok 2024 w formie elektronicznej (eWniosek składany do ARiMR), oczywiście można go wysłać wyłącznie drogą e-mailową.

25 Mar

(FAQ) Pytania i odpowiedzi dotyczące Ekoschematu Dobrostan zwierząt – korzyści dla rolników należących do Systemu QAFP

1. Kiedy trwa nabór?

nabór

2. Jak przystąpić do QAFP?

Należ wypełnić „Zgłoszenie uczestnictwa w Systemie Gwarantowanej Jakości Żywności QAFP” i przesłać w formie pisemnej/elektronicznej do Administratora Systemu (www.qafp.plTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), bądź do Centrum Jakości AgroEko Sp. z o. o. (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

3. Co, kiedy i gdzie muszę złożyć, jakie dokumenty i komu?

 • Zgłoszenie -> Administrator Systemu / Jednostka certyfikująca
 • Wniosek o certyfikację, umowa -> Jednostka certyfikująca -> Uzyskanie certyfikatu przed 15 maja 2024 r. 
 • Uwzględnienie we wniosku do ARiMR o płatności obszarowe i bezpośrednie ekoschematu Dobrostan zwierząt - System QAFP

 

4. Ile i za co zapłacę?

Certyfikat jest przyznawany na 12 miesięcy. Płatności jakie należy ponieść to koszt nadzoru - cennik można znależć w zakładce: Cennik i opłaty

Ceny zaczynają się od 2000 zł

5. Jak wygląda inspekcja? 

Inspekcję przeprowadzają wyszkoleni inspektorzy zatrudnieni w jednostce. Inspektor odwiedza gospodarstwo i weryfikuje poszczególne punkty z listy kontrolnej.

6. Jakie Rozporządzenie MRiRW mówi o Ekoschematach? 

Rozporządzenie: https://dziennikustaw.gov.pl/D2024000038101.pdf

7. Jakie są aktualnie obowiązujące wymagania Systemu QAFP?

Wymagania Systemu QAFP

8. Jakiej wysokości dopłaty można uzyskać?

 • tuczniki

tuczniki 2

 • drób

drób

9. Jakie dodatkowe warunki trzeba spełnić?

 • tuczniki
 1. Plan obniżenia zużycia antybiotyków - pobierz
 2. Zwiększenie powierzchni bytowej o co najmniej 20%
 3. Do płatności kwalifikują się tuczniki pochodzące od loch utrzymywanych w gospodarstwach realizujących interwencję dotyczącą dobrostanu loch lub tuczniki pochodzące od loch utrzymywanych w siedzibie stada położonej nie dalej niż 50 km (w linii prostej) od siedziby stada, w której będą utrzymywane tuczniki, w odniesieniu do których realizowany jest dobrostan tuczników.

tuczniki pow

 
 • drób
 1. Plan obniżenia zużycia antybiotyków - pobierz
 2. Maksymalne zagęszczenie obsady jest mniejsze co  najmniej o 5% 

kurczęta 2

INDYKI 2 

10. Ponizej skrócone informacje o Systemie QAFP:

PREZENTACJA - pobierz

15 Mar

container hanging with american flag 1 1

?️Od 19 marca 2024 r. zmieniają się zasady eksportu produktów ekologicznych do Stanów Zjednoczonych Ameryki. ??

Jednostki certyfikujące nadzorujące eksporterów (w tym Centrum Jakości AgroEko sp. z o.o.) zostały zobligowane do wystawiania elektronicznych certyfikatów eksportowych, za pomocą systemu “GLOBAL Organic Integrity Database”, przed opuszczeniem przesyłki z UE. ?

Wprowadzenie narzędzi i specjalnego systemu, za pomocą którego będzie wystawiany elektroniczny certyfikat:
✅poprawi przejrzystość łańcucha dostaw produktów ekologicznych,
✅wzmocni też globalny nadzór i identyfikowalność odnośnie do przesyłanych towarów.

Podobny tryb postępowania dotyczy importu produktów ekologicznych do UE. ??Każda przesyłka produktów ekologicznych importowana ze Stanów Zjednoczonych do UE musi być powiązana ze świadectwem kontroli, wydanym w systemie TRACES.

*Obraz autorstwa user6702303 na Freepik

12 Mar

Webinar

 

Informujemy, że 21 marca 2024 (czwartek) odbędzie się bezpłatne Webinarium dotyczące certyfikacji systemu Integrowanej Produkcji Roślin, którego celem jest przestawienie wymagań systemu dla osób zainteresowanych podjęciem współpracy z jednostką jako inspektor ds. kontroli z uwzględnieniem wymagań systemu Integrowanej Produkcji Roślin dla producentów.

Webinarium odbędzie w formie on-line w godzinach 10:00-11:00.

Dodatkowo o godzinie 11:00 serdecznie zapraszamy do pozostania i do zapoznania sie z wymaganiami Systemu QAFP. Podczas szkolenia zostaną przedstawione zasady przystąpienia do Systemu QAFP, głowne wymagania a także korzyści z uzyskania takiego Certyfikatu!

 

Ważne informacje:

 • Szkolenie jest otwarte. Zapraszamy zarówno doradców, jak i zainteresowanych producentów roślin, zwierząt.
 • Niniejsze webinarium nie jest szkoleniem, które zgodnie z przepisami prawa producenci roślin zobowiązani są odbyć przed przystąpieniem do systemu IP.

 

Chęć udziału należy zgłosić przesyłając formularz zgłoszeniowy na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 15 marca 2024 r.

Zastrzegamy prawo odwołania webinarium w przypadku niezgłoszenia się minimalnej liczby uczestników. Liczba miejsc ograniczona.

Link do szkolenia zostanie przesłany dla zakwalifikowanych osób w dniu szkolenia.

27 Lut

pexels andrea piacquadio 3760067

Pragniemy poinformować, że Centrum Jakości AgroEko Sp. z o.o. podpisało porozumienie o współpracy z Wydziałem Rolnictwa i Ekologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Sygnatariuszami ze strony uczelni byli Andrzej Szmalc, Pełnomocnik Rektora ds. Współpracy z Gospodarką oraz dr hab. Irena Suwara, prof. SGGW, Dziekan WRiE, a ze strony spółki jej prezes Paulina Piskorska.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo w artykule, do którego link zamieszczamy poniżej.

https://www.agropolska.pl/o-firmach/wrie-sggw-bedzie-wspolpracowal-ze-spolka-centrum-jakosci-agroeko,2334.htmla

 

 

26 Lut
znak QAFP pelny kolor 2
System Gwarantowanej Jakości Żywności QAFP zapewnia wysoką, powtarzalną i wiarygodną jakość produktów, poprzez zdefiniowanie i nadzorowanie kryteriów i warunków produkcji na wszystkich etapach łańcucha żywnościowego. Został opracowany w 2009 roku z inicjatywy Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, organizacji zrzeszającej przedsiębiorstwa funkcjonujące w branży mięsnej (www.upemi.pl) .
Zeszyty branżowe są dokumentem opracowanym przez Administratora Systemu - zawierają pełny opis wymagań systemowych, które należy spełnić aby otrzymać Certyfikat QAFP.
 
W jakim zakresie można uzyskać certyfikat?
✔️Tusze, elementy i mięso z kurczaka i indyka.?
✔️Kulinarne mięso wieprzowe. ?
✔️Wędliny. ?
✔️Konserwy. ?
✔️Mięso mielone.
✔️Wyroby mięsne na grilla lub do pieczenia. ?
 
A jakie korzyści??
Już:
?+?=?
Uczestnik Systemu QAFP producent drobiu/wieprzowiny wraz z zakładem ubojowym może wejść w konsorcjum i otrzymać wsparcie finansowe w ramach Interwencji 13.3 Promowanie, informowanie i marketing dotyczący żywności wytwarzanej w ramach systemów jakości żywności - nabór wniosków od 19 stycznia 2024 r. do 18 marca 2024 r.
 
W przyszłości:
W ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt w 2024 r. planowane jest wprowadzenie nowej płatności dla hodowców uczestniczących w krajowych systemach jakości (obecnie są to: system QMP dla bydła rzeźnego i system QAFP dla trzody chlewnej, kurcząt brojlerów i indyków rzeźnych) z tytułu obowiązujących w tych systemach ograniczeń w zakresie stosowania antybiotyków. Więcej informacji na stronie www.gov.pl.
 
System Gwarantowanej Jakości Żywności ułatwia konkurowanie na trudnym rynku, zwiększając wiarygodność producenta w oczach konsumenta poprzez określenie szczegółowych warunków, jakie muszą być spełnione, aby produkt końcowy miał jak najwyższą jakość. Obejmuje on swoim zasięgiem wszystkie ogniwa łańcucha produkcyjnego w ramach koncepcji „od pola do stołu”.
23 Sty

UWAGA❗️znak QAFP pelny kolor 2

 
W związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2024 roku 6 wydania Systemu Gwarantowanej Jakości Żywności QAFP w zakresie zeszytów branżowych po przeprowadzeniu szczegółowej analizy dotyczącej możliwości ustalania wartości śladu węglowego w gospodarstwach rolnych w Polsce oraz opracowywania planów obniżenia emisji gazów cieplarnianych przez niezależne podmioty uprawnione w tym zakresie, Administrator Systemu podjął decyzję o udzieleniu odstępstwa w następujących zakresach:
 
 • W zeszycie branżowym: ? „Kulinarne mięso wieprzowe. Wymagania produkcyjne i jakościowe” wydanie 6 z dnia 12.03.2021 r. na okres do 31.03.2024 r. ?️ zawiesza się obowiązywanie postanowień części 3 PLAN OBNIŻENIA EMISJI GAZÓW CIEPLARNIANYCH
 • W zeszycie branżowym: ? „Tusze, elementy i mięso z kurczaka i indyka. Wymagania produkcyjne i jakościowe” wydanie 5 z dnia 12.03.2021 r. na okres do 31.03.2024 r. ?️ zawiesza się obowiązywanie postanowień części 3 PLAN OBNIŻENIA EMISJI GAZÓW CIEPLARNIANYCH.
19 Sty

planSzanowni Państwo, 

Już od dziś można się ubiegać o przyznanie wsparcia na działania promocyjno-informacyjno-marketingowe dotyczące żywności wytwarzanej w ramach systemów jakości żywności.

Działanie ma na celu zwiększenie rozpoznawalności i promowania produktów wytwarzanych w ramach systemów jakości żywności.

Nabór wniosków o środki, których pula wynosi ponad 80 mln zł, będzie prowadzony od 19 stycznia do 18 marca 2024 r.

Wnioski można składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Szczegóły dotyczące wymagań i kryteriów znajdują się na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

https://www.gov.pl/web/arimr/I.13.3-promowanie-informowanie-i-marketing-dotyczacy-zywnosci-wytwarzanej-w-ramach-systemow-jakosci-zywnosci

 

 

11 Gru
Szanowni Państwo,
 
od 01.01.2024 r. obowiązywać będzie nowy cennik usług w Jednostce. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się:
 
 
06 Lis
 
➡️Od dnia 01.01.2024 r. obowiązywać będzie 6 wydanie programu certyfikacji „System Gwarantowanej Jakości Żywności QAFP” Gwarancja Jakości QAFP ❗️
➡️Jakość w systemie QAFP kształtowana jest w całym procesie produkcyjnym „od pola do stołu”.
➡️System zawiera procedury gwarantujące bezpieczeństwo oraz wyższą jakość żywności ze znakiem QAFP.
➡️Przyznawanie certyfikacji następuje przez niezależne jednostki certyfikujące akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji.
 
Jednocześnie informujemy:
1. Wszystkie wydane przez Centrum Jakości AgroEko Sp. z o.o. certyfikaty zgodności dla wydania 5 systemu QAFP pozostają ważne do daty ważności podanej na certyfikacie.
2. Od dnia 01.01.2024 wszystkie nowe procesy oraz procesy w nadzorze prowadzone będą przez Sp. z o.o. zgodnie z wymaganiami wydania 6 systemu QAFP.
3. Wszystkie organizacje posiadające ważny certyfikat wydany przez Sp. z o.o. potwierdzający spełnienie wymagań QAFP wydanie 5, zobowiązane są do dnia 31.12.2023 do dostosowania swoich działań i dokumentacji do wymagań określonych w wydaniu 6 obowiązującego standardu i odpowiednich zeszytów branżowych. Weryfikacja wdrożenia ww. działań będzie miała miejsce podczas najbliższej planowanej inspekcji u klienta.
 
Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą jednostką❗️
Back to top