Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
    sekretariat@agroeko.com.pl             666 338 204  

Materiał siewny / nasadzeniowy

W rolnictwie ekologicznym należy stosować przede wszystkim ekologiczny lub w okresie konwersji (II, III rok) materiał przeznaczony do reprodukcji roślin, a ponadto w przypadku materiału siewnego musi on spełniać wymagania dotyczące wytwarzania, jakości oraz obrotu określone w ustawie z dnia 9 listopada 2012 r. o nasiennictwie oraz rozporządzeniach wykonawczych do tej ustawy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/material-rozmnozeniowy-roslin-w-produkcji-ekologicznej

Wykaz dostępnego ekologicznego lub w okresie konwersji materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin można znaleźć na stronie: http://piorin.gov.pl/rolnictwo-ekologiczne/wykaz-materialu-ekologicznego/

W przypadku braku w Wykazie dostępnego ekologicznego lub w okresie konwersji materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin którym zainteresowany jest podmiot prowadzący produkcję ekologiczną, może on wystąpić z wnioskiem do wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa o zezwolenie na zastosowanie nieekologicznego materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin (konwencjonalnego).

Wniosek można znaleźc na stronie: https://piorin.gov.pl/rolnictwo-ekologiczne/pozwolenie-na-material-nieekologiczny/

PRZYPOMINAMY, iż za stosowanie materiału siewnego / nasadzeniowego nieekologicznego bez zgody WIORIN producentowi zostanie nałożona sankcja zgodnie ze "Wspólnym katalogiem środków w przypadku stwierdzonych niezgodności, o którym mowa w 41 ust. 4 rozporządzenia 2018/848"

Back to top