Szanowni Państwo,
Rolnictwo ekologiczne staje się coraz bardziej popularne nie tylko ze względu na metodę wytwarzania produktów, ale daje również większe możliwości w uzyskaniu dopłat. Od dłuższego czasu obserwujemy coraz większe wsparcie dla ekologicznych producentów rolnych.
W ramach wniosku o przyznanie dopłat, można ubiegać się o:
- płatności ekologiczne (zobowiązania kontynuacyjne w ramach PROW 2014-2020), w tym: premię za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą i przyznanie kosztów transakcyjnych poniesionych z tytułu kontroli gospodarstwa ekologicznego;
- płatności ekologiczne (nowe zobowiązania w ramach WPR 2023-2027), w tym: małe gospodarstwa z uprawami ekologicznymi, premię za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą oraz przyznanie kosztów transakcyjnych poniesionych z tytułu kontroli gospodarstwa ekologicznego.
Aby uzyskać ww. płatności należy w odpowiednim terminie złożyć wniosek do ARiMR oraz podlegać nadzorowi jednostki certyfikującej (np. Centrum Jakości AgroEko sp. z o.o.). W 2023 r. termin składania wniosków został wydłużony do 30 czerwca. Ostateczny termin złożenia wniosku to jednak 25 lipca 2023 r. (za każdy dzień roboczy opóźnienia będzie stosowane zmniejszenie płatności w wysokości 1 proc. należnej kwoty płatności).
Dodatkowo w sierpniu br. rozpocznie się nabór wniosków o wsparcie finansowe w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Zamierzeniem programu Rozwój Małych Gospodarstw 2023 jest osiągnięcie lepszej orientacji rynkowej mikro, małych oraz średnich gospodarstw, a tym samym – zwiększenie ich konkurencyjności poprzez wzrost wartości sprzedaży wyprodukowanych lub przetworzonych produktów rolnych. To właśnie producenci ekologiczni będą mogli liczyć na maksymalną kwotę pomocy, która osiągnie nawet 120 tys. zł. O wypłacie środków będzie decydowało miejsce na liście i system punktowy. Warto zaznaczyć, że spośród wszystkich kryteriów najwięcej punktów (4 pkt.) może otrzymać rolnik uczestniczący w systemie rolnictwa ekologicznego – pod warunkiem, że powierzchnia użytków rolnych gospodarstwa objęta tym systemem stanowi co najmniej 50 % powierzchni użytków rolnych tego gospodarstwa. Nabór wniosków, zgodnie z określonymi w harmonogramie terminami, przewidziano w dniach od 1 do 30 sierpnia br. Wnioski przyjmować będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Harmonogram naborów wniosków o przyznanie pomocy w 2023 r.: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/harmonogram-naboru-wnioskow-w-ramach-ps-wpr
Jeszcze wcześniej bo od 5 czerwca do 5 lipca 2023 r. rolnicy, którzy planują w swoich gospodarstwach inwestycje związane m.in. z racjonalizacją produkcji, wprowadzaniem innowacji czy zmianą profilu swojego gospodarstwa będą mogli starać się o dofinansowanie. Wsparcie finansowane będzie z PROW 2014-2020.
W tym naborze również będzie dokonywana ocena punktowa. O kolejności przysługiwania pomocy będzie decydowała suma uzyskanych punktów. Za uczestnictwo w systemie rolnictwa ekologicznego również będą przyznawane dodatkowe punkty - jeśli co najmniej 50% powierzchni gruntów zostanie objętych systemem rolnictwa ekologicznego. Aby uzyskać punkty za kryterium związane z uczestnictwem w systemie rolnictwa ekologicznego, w momencie składania wniosku o przyznanie pomocy należy już posiadać certyfikat.
https://www.gov.pl/web/arimr/poddzialanie-413-modernizacja-gospodarstw-rolnych-obszary-a---d
Zachęcamy zatem do wcześniejszego zgłaszania się do Centrum Jakości AgroEko. sp. z o.o., abyśmy mogli w terminie wydać certyfikaty oraz aby ekologiczni producenci rolni mogli skorzystać z możliwych dopłat https://www.agroeko.com.pl/certyfikowane-obszary/rolnictwo-ekologiczne/zgloszenie