Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nowe przepisy prawne!

06 grudzień 2021

Szanowni Państwo,

 

Od 1 stycznia 2022 roku wchodzą w życie nowe przepisy prawne - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 (Dz.U. L 150 z 14.06.2018) z późn. zm. oraz aktami delegowanymi, wykonawczymi oraz uzupełniającymi – obowiązujące w systemie produkcji ekologicznej.

W nowym rozporządzeniu przewiduje się m.in. [1]:

  • uproszczenie przepisów dotyczących produkcji za sprawą stopniowego znoszenia odstępstw i klauzul zwolnień (opt-out),
  • wzmocnienie systemu kontroli dzięki surowszym środkom zabezpieczającym i ściślejszym kontrolom w całym łańcuchu dostaw,
  • obowiązek przestrzegania przez producentów w państwach trzecich tych samych przepisów, które obowiązują producentów w UE,
  • objęcie przepisami ekologicznymi szerszej listy produktów (np. sól, korek, wosk pszczeli, herbata paragwajska yerba mate, liście winorośli, serce palmowe) oraz wprowadzenie dodatkowych przepisów (w odniesieniu do produkcji mięsa, np. jeleniowatych, królików i drobiu),
  • ułatwienie certyfikacji małym gospodarstwom rolnych dzięki nowemu systemowi certyfikacji grupowej,
  • stosowanie bardziej jednolitego podejścia do obniżania ryzyka przypadkowego zanieczyszczenia pestycydami,
  • stopniowe wycofywanie odstępstw dla upraw bezglebowych na wyniesionych zagonach w szklarniach,
  • UWAGA! zmianie ulegną także formularze, stosowane do obsługi systemu produkcji ekologicznej, zarówno te naszej jednostki jak i opracowywane przez organy państwowe, np. Zgłoszenie podjęcia działalności…., Roczny Plan Produkcji, Wniosek …itp. Prosimy aby wysyłane dokumenty były wypełniane na aktualnych, dostosowanych do nowych przepisów, formularzach. Niestety dokumenty złożone na nieaktualnych formularzach nie będą mogły zostać przyjęte.

Szczegółowe informacje odnoszące się do powyższych zmian są na bieżąco publikowane na naszej stronie internetowej www.agroeko.com.pl oraz https://eur-lex.europa.eu, niezwłocznie po ich zatwierdzeniu.                  

Zmianie ulegną także formularze, stosowane do obsługi systemu produkcji ekologicznej, zarówno te naszej jednostki jak i opracowywane przez organy państwowe, np. „Zgłoszenie podjęcia działalności….”, „Roczny Plan Produkcji”, „Wniosek o certyfikację…” itp. Prosimy aby wysyłane dokumenty były wypełniane na aktualnych, dostosowanych do nowych przepisów, formularzach. Niestety dokumenty złożone na nieaktualnych formularzach nie będą mogły zostać przyjęte.

Od przyszłego roku cennik usług będzie można znaleźć na naszej stronie internetowej agroeko.com.pl/certyfikowane-obszary/rolnictwo-ekologiczne/cennik-eko.

Dodatkowo zachęcamy Państwa do odwiedzania naszej strony internetowej www.agroeko.com.pl oraz naszego profilu na Facebooku, gdzie będziemy Państwa na bieżąco informować o zmianach w naszej działalności oraz gdzie znajdą Państwo szereg istotnych informacji oraz dokumentów do pobrania, które ułatwią prowadzenie gospodarstwa zgodnie z wymaganiami Systemu Produkcji Ekologicznej.

 

 

1 Źródło: ec.europa.eu/info/food-farming-fisheries/farming/organic-farming/future-organics_pl